Neringa Venckienė davė pirmą savo interviu agentūrai AP, kurį išspausdino vienas didžiausių JAV dienraščių „New York Times” (NYT)
Šiame sptaripsnyje rašoma : „Buvusi teisėja ir parlamento narė Lietuvoje yra įkalinta Čikagoje jos gimtosios šalies prašymu, tačiau bijo būti nužudyta, jeigu bus išsiųsta atgal į Lietuvą. nes ji atskleidė labai įtakingų pedofilų tinklą šioje šalyje. Tai N. Venckienė teigė jos pirmame interviu Associated Press nuo to laiko, kai tapo bėgle.
Jeigu D.Trampo administracija neįsikiš, N.Venckienė gali būti išsiųsta namo per kelias savaites.
„Noriu niekada negrįžti į Lietuvą”, – N.Venckienė teigė AP interviu telefonu iš kalėjimu, pridurdama, kad ji pasirengusi būti JAV piliete.
Neįtikėtina N.Venckienė gyvenimo istorija – kažkada ji buvo auganti teisės žvaigždė Lietuvoje, tačiau dabar baigė federaliniame kalėjime Čikagoje. Ši drama smarkiai suskaldė šią Baltijos valstybės tautą.
Tai istorija apie N.Venckienė kolegą teisėją, nužudytą ir apkaltintą jos ketverių metų dukterėčios prievartavimu; jos brolį, kuris iškėlė šiuos kaltinimus ir vėliau buvo apkaltintas nužudymais; pagaliau N.Venckienės politinės antipedofilinės partijos susikūrimą ir sėkmę parlamento rinkimuose.
Po to, kai 2013 m. pabėgo iš Lietuvos, N.Venckienė ramiai gyveno Čikagos priemiestyje Crystal Lake kartu su savo paaugliu sūnumi Karoliu. Ji dirbo slaugės padėjėja, o vėliau floriste. N.Venckienė turi dokumentus, leidžiančius jai gyventi ir dirbti JAV, tačiau ji pati prisistatė vasario 13 d., kai sužinojo, kad JAV valdžia jos ieško dėl Lietuvos kaltinimų.
Katleen Miller, N.Venckienės draugė iš Crystal lake, ją apibūdina kaip šviesią asmenybę ir gerą žmogų. Per susitikimus ji dažnai pasakojo apie tai, kas jai buvo nutikę Lietuvoje.
„Visa mūsų šeima ją myli, – pasakojo Katleen, – kai sužinojome, kad Neringa suimta, visi buvome šokiruoti”.
Kalėjime, kuriame yra laikoma, N.Venckienė kasdien išleidžiama vienai valandai į lauką. Ji žaidžia krepšinį, meldžiasi ir daug skaito. Šiuo metu ji skaito knygą “Anos Frank dienoraštis” apie žydų mergaitę, kuri slėpėsi nuo gestapo.
Nors Holivudo įvaizdis apie kalėjimus ją trikdė, tačiau šiame kalėjime visi su N.Venckienė elgiasi gerai.
„Čia geriau, negu parodyta filmuose, – sakė ji, – nors aš vis tiek nenoriu sėdėti kalėjime už nusikaltimus, kurių nepadariau”.
Lietuva išdavė N.Venckienės arešto orderį dar 2015 m., JAV valdžia kol kas nepaaiškino, kodėl N.Venckienė buvo sulaikyta tik praėjus trims metams.
Jeigu ji būtų išsiųsta atgal į Lietuva, N.Venckienė mano, kad jai keršytų tas pedofilų – politikų tinklas, kurį ji demaskavo 2012 m., kai jos vadovaujama partija laimėjo septynias vietas Lietuvos parlamente.
„Kitos priežasties mane gražinti į Lietuvą nėra - tik nužudyti mane”, – mano N.Venckienė, kuri į kai kuriuos klausimus atsakė ir elektroniniu paštu.
Lietuvoje niekas niekada nežudė teisėjų. tai šalis, išsilaisvinusi iš Sovietų Sąjungos ir dabar yra NATO ir ES narė. Generalinės prokuratūros atstovė Stundienė, paklausta apie pavojų N.Venckienės gyvybei, atsakė, kad tai vertinti turi kažkas kitas.
Ekstradicijos dokumentuose nurodoma, kad N.Venckienė vadovavo grupei žmonių, kurie neva sekė įtariamus pedofilus, taip pat atsisakė paklūsti sprendimui atiduoti dukterėčios globą.
Tačiau N.Venckienės advokatai mano, kad jeigu ji bus gražinta į Lietuvą, čia N.Venckienei bus pateikta dešimtys naujų kaltinimų, įskaitant ir nepagarbą mirusiems,
Tarp tų, kurių N.Venckienė negerbė, yra ir jos kolega iš Kauno apygardos teismo, Jonas Furmanavičius, kuris buvo nužudytas.
N.Venckienė ir jos brolis apkaltino J.Furmanavičių ir dar kelis vyrus prievartavus D.Kedžio ketverių metų dukrą dar 2009 m. padarytame video įraše. Buvusi D.Kedžio draugė taip pat buvo apkaltina. Lietuvos valdžia pareiškė, kad šie kaltinimai apie pedofilų gaują nepagrįsti.
2009 m. spalio 5 d. teisėjas buvo nušautas netoli savo namų. Po kelių valandų buvo nužudyta ir mergaitės motinos sesuo. Įtarimai krito ant D.Kedžio, kuris dingo, ir kurio kūnas buvo rastas tik po šešių mėnesių. Tyrėjai nustatė, kad jis mirė neva išgėręs. Tačiau N.Venckienė įsitikinusi, kad jos brolis buvo neteisingai apkaltintas ir pagrobtas dar prieš šiuos nusikaltimus.
Praėjus dar keliems mėnesiams, kitas vyras, kurį buvo apkaltinusi N.Venckienė, nukrito nuo keturračio motociklo ir paskendo baloje. Tyrėjai nustatė, kad jis paskendo.
Daug kas Lietuvoje laiko Drąsių Kedį didvyriu. Kiti mano, kad jis suklastojo įrodymus kovoje dėl savo dukters teisių. Kiti stebisi, kodėl Kedys turėtų ką nors žudyti, jeigu jis žinojo, kad tie kaltinimai buvo išgalvoti.
2012 m. gegužę 250 policininkų jėga atėmė mergaitę iš N.Venckcienės namų, vykdydami teismo sprendimą perduoti jos globą motinai. Nors mergaitė verkė ir sakė, kad nori likti su Neringa.
Karolis Venckus, šiuos metu studijuojantis istoriją ir teisę Ilinojaus koledže, pasakojo, kad jos motina nusprendė bėgti, kai gavo grasinimus nužudyti. Jie automobiliu nuvažiavo iki Vokietijos, ir ten sėdo į lėktuvą, skrendantį į Čikagą. Pasak Karolio, tie grasinimai buvo visai realūs, nes žmonės, kurie buvo susijęs u šia istorija, „mirė kairėje ir dešinėje”.
JAV valdžia sako, kad sutartis su Lietuva juos įpareigoja išduoti Neringą Venskienę. Jie įtikino teismą, kad N.Venckienė turi likti kalėjime, nes vėl gali bėgti, ir taip sukleti pavojų JAV prestižui.
Venskienės advokatai tikina, kad tokie Lietuvos kaltinimai, kaip šmeižtas, apskritai negali būti kriminalinis nusikaltimas JAV , ir tai civilinės teisės objektas, tuo labiau tai negali būti ekstradicijos objektas. Tačiau teisėjas nusprendė, kad ji gali būti išduota Lietuvai.
N.Venckienės viltis šiuo metu yra JAV Valstybės departamentas pripažins, kad kaltinimai N.Venckienei yra politiškai motyvuoti. Toks pripažinimas sustabdytų N.Venckienės išdavimą. Tačiau toks pripažinimas reikštų ir JAV sąjungininkės Lietuvos kritiką – abejojama, ar JAV pareigūnai to norėtų.
Antradienį Valstybės departamentas buvo paprašytas pakomentuoti šiuos dalykus, tačiau reakcijos kol kas nesulaukta.
N.Venckienė sako, kad emociškai ji dar nepasirengusi tam, kad gali pralaimėti mūšį dėl ekstradicijos : „Aš vis dar tikiu, kad demokratinėje valstybėje, kaip JAV, aš vis dar galiu įrodyti savo nekaltumą”.
„New York Times” (NYT): anglų k.
APNewsBreak: Lithuanian Claims Pedophile Ring in Extradition
CHICAGO — A former Lithuanian judge and parliamentarian jailed in Chicago at her homeland’s request fears death if she’s extradited because she helped expose a network of influential pedophiles in the country, she told The Associated Press in her first interview since becoming a fugitive.
Unless the Trump administration intervenes, 47-year-old Neringa Venckiene could be sent back home within weeks.
„I never want to go back to Lithuania,” she told the AP by phone from jail, adding that she would embrace becoming a U.S. citizen.
The improbable story of how Venckiene, once a rising judicial star in Lithuania, ended up in a high-rise federal jail in downtown Chicago goes back a decade. For years, the drama enthralled and bitterly divided the Baltic Sea nation.
It involves the slaying of a fellow judge accused of molesting her 4-year-old niece; the death of Venckiene’s brother who leveled the accusation and was suspected in the murder; and Venckiene’s election to parliament after a burst of popularity as head of a new anti-pedophilia party named after her dead brother.
After fleeing Lithuania in 2013, Venckiene lived in the Chicago suburb of Crystal Lake with her teenage son, Karolis. She worked as a nursing-home aide, then a florist. She had documents allowing her to live and work legally in the U.S., but she turned herself in on Feb. 13 after learning American authorities were seeking her arrest on the Lithuanian charges.
Kathleen Miller, a friend of Venckiene’s from Crystal Lake, says Venckiene stood out as bright and kind. Over lunch or while grocery shopping together, she often spoke of the turmoil that engulfed her in Lithuania.
„Our whole family loves her,” Miller said. “It was a terrible shock when she was arrested.”
At the Metropolitan Correctional Center, which typically holds drug- and gun-crime suspects, Venckiene gets outside to a deck atop the 26-story jail for one hour each day. She plays basketball, goes to mass and reads a lot, she said. She has recently been reading „The Diary of Anne Frank”, written by the Jewish girl as she hid from Nazis in occupied Amsterdam.
Hollywood depictions of U.S. jails initially worried her, she said, but neither inmates nor guards have mistreated her.
„It’s better than what I have seen in movies,” she said. „I don’t want to sit in jail for crimes I didn’t commit. But it’s not that bad.”
Lithuania issued an arrest warrant in 2015. But American authorities haven’t explained why they arrested her only three years later.
If she is extradited, Venckiene says politically connected pedophiles would target her both for exposing their network and for campaigning on the issue in 2012, when her fledging party won seven parliamentary seats.
„They have no reason to have me back but to kill me,” said Venckiene, who also answered some questions by email.
There’s no history of extrajudicial killings in Lithuania, which restored independence from the Soviet Union in 1991 and now belongs to NATO and the European Union. Asked about Venckiene’s safety concerns, Lithuania prosecutors’ spokeswoman Rita Stundiene said she’d leave it to others „to evaluate her claims.”
Extradition documents highlight only a few charges, including stalking supposed pedophiles through a surveillance group Venckiene created and noncompliance with an order to relinquish custody of her niece. Her lawyers expect her to face dozens of charges if extradited, including disrespecting the dead.
Among the dead she allegedly disrespected by was Judge Jonas Furmanavicius, a colleague at the same Kaunas courthouse where Venckiene worked.
She and her brother, Drasius Kedys, had alleged Furmanavicius abused the 4-year-old based on a 2009 video in which she described several men molesting her. The girl’s mother is Kedys’ former girlfriend, and Kedys implicated her, too. Officials said evidence didn’t support those allegations or her claims about a pedophile ring.
On Oct. 5, 2009, the judge was shot dead near his home. Hours later, the sister of the girl’s mother was killed. Suspicion fell on Kedys, who disappeared and was found dead six months later. Investigators blamed his death on binge drinking while he was in hiding. But Venckiene says someone framed him for the murders before killing him.
Months after Kedys died, another man he had accused died falling off an all-terrain vehicle into a shallow pool of water. Investigators ruled it a drowning.
Some Lithuanians considered Kedys a vigilante hero. Many agreed he must have fabricated abuse allegations for leverage in a custody dispute with his ex-girlfriend. Others wondered why Kedys would commit revenge killings if he knew the allegations were false.
Legal pressure grew on Venckiene after May 17, 2012, when 250 police officers stormed her parents’ home where she was staying to enforce an order transferring custody of the niece to the girl’s mom. They pushed through crowds of Venckiene supporters and pried the niece from Venckiene as the girl screamed she wanted to stay.
Venckiene’s son, now 18 and studying law and history in an Illinois college, said his mom decided to flee in 2013 by driving to Germany with him and boarding a flight to Chicago after receiving death threats in Lithuania. They seemed credible, he said, because “people connected to the case were dying left and right.”
U.S. authorities say a treaty with Lithuania obliges them to extradite Venckiene. Arguing successfully in court for her to remain jailed, they said she could again flee, „embarrassing the United States in the conduct of its foreign affairs.”
Her lawyers argued that under U.S. law the Lithuanian charges, such as slander, would be either civil complaints or at most misdemeanors, and so aren’t grounds for extradition. But a judge ruled she could be extradited.
Venckiene’s hope is that the Department of State will agree to deem the charges politically driven, a designation that would halt extradition. But that would entail criticizing a staunch U.S. ally, which American officials may be reluctant to do.
A message left Tuesday seeking comment from the State Department wasn’t immediately returned.
Venckiene said she hasn’t spent time yet preparing herself emotionally in case she loses the extradition fight. She told the AP in one email from jail: “I still believe that in a democratic country, like U.S.A., I have an opportunity to prove my innocence.”